Menü
 

Yaşarken efsane olanlardan...


08 Ocak 2024 - Zeynep Oral -

Ayla Algan. Tiyatro ustası, tiyatro büyücüsü. Sinema oyuncusu. Türkiye’yi temsil ettiği yarışmalarda ülkesine ödüller kazandıran şarkıcı. Sayısız öğrenci yetiştiren bir eğitmen. Oyunculuğunu araştırmacılığıyla bütünleyen bir usta. Yaratıcılığa tutkun insan. Yaşamını sanata, yaratıcılığa adamış bir fenomen... 

 

Kara liste


08 Ocak 2024 - Zeynep Oral -

“Kara liste terimi, özel olarak kaçınılması gereken, hasım kabul edilen karşıt kişileri işaret eder. Hazırlayanlar ve dolaşıma sokanlar çoğunlukla birlik oluşturmuş işverenlerdir. Bu yöntemle grevci çalışanları birbirlerine bildirirler ve bu kişilere iş vermezler.”

 

2024 umut olabilir mi?


04 Ocak 2024 - Zeynep Oral -

Bir yıl sona erdiğinde, her yeni yıla girişte muhasebe yapmak, kendi içine dönüp bir hesaplaşmaya girişmek âdettendir. Ama 2023’te gerek dünyadaki gerek Türkiye’deki gelişmeler öyle korkunç bir hal aldı ki kimse ince şeyleri düşünmeye ya da kendi bireysel hesaplaşmasına zaman ve fırsat bulamadı

 

2024 dilek alfabesi


02 Ocak 2024 - Zeynep Oral -

Adalet. Anayasaya saygı. Akıl sağlığı. Ayırıcılığa ve aklımızla alay edilmesine göz yummamak. Ağaçlara sarılabilmek. 

Bağımsızlık. Bilim. Bilgi yolu. Bereket. Biat etmemek. Baharın gücüne inanmak. 

Coşku. Cesaret: Gerçekleri söylemek, hesap sormak, hak aramak, mücadele etmek için cesaret.

 

Arkadaşım Aliye 120 yaşında


28 Aralık 2023 - Zeynep Oral -

Arkadaşım Aliye’nin bugün yaş günü. Artık sadece eserlerinde, o eşsiz gravürlerinde, kitaplarda, ansiklopedilerde, oyunlarda yaşıyor. Bugün 120 yaşında olacaktı. Anladınız elbet gravür ustası, ressam Aliye Berger’den söz ediyorum. Ve ben onu çok özlüyorum. Bugün pazar ya, güzellikleri anmak istiyorum.

 

 

 

2023: Laik eğitime darbe yılı


28 Aralık 2023 - Zeynep Oral -

2023 ha bitti ha bitecek. Birkaç gün sonra ver elini yeni yıl... (Aslında biten ve başlayan bir şey yok, hepimiz farkındayız ama hadi enseyi karartmayalım! Hemen sadede geliyorum.)

2023’ü keşke, ah keşke sadece Cumhuriyetimizin 100. yılı diye anabilsem. Ama işte...

 

Hedef: Laik eğitim!


21 Aralık 2023 - Zeynep Oral -

Hedef: Laik eğitim!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıkladı: “Biz tarikatlarla, cemaatlerle işbirliği yapmaya, protokol imzalamaya devam edeceğiz” dedi. “Eski Türkiye yok artık. Unutun” dedi. “Siz çatlayın” diye de ekledi. Evet, evet “SİZ ÇATLAYIN!” 

 

Futbol, yumruk ve ben


18 Aralık 2023 - Zeynep Oral -

Günlerdir her yerde o fotoğrafı görüyor, olay üzerine yorumları okuyor, dinliyoruz. AKP’li kulüp başkanının, hakemi yere seren yumruğu ve ardından gelen şiddeti izliyoruz. Ceza verildi iş bitti. Öyle mi? Sahi siz hakem yumruklayan Faruk Koca’nın ömür boyu futbol maçlarından men edileceğine inanıyor musunuz? Güldürmeyin beni... Ankaragücü Kulübü’ne de beş maçta seyircisiz oynama ve 2 milyon lira para cezası verildi. Aman aman ne büyük ceza! 

 

Bilgiyi yarınlara taşımak...


14 Aralık 2023 - Zeynep Oral -

Karaköy, Bankalar Caddesi’ndeki Salt Galata açılalı 12 yıl olmuş bile! Burası bir ihtisas kütüphanesi niteliğinde, araştırmacıların kayıt yaptırarak kullanabildiği bir araştırma mekânı. İçinde oditoryumu, çeşitli sergi, etkinlik, atölye alanlarını, muhteşem bir Osmanlı Bankası Müzesi’ni, Robinson Crusoe Kitabevi’ni, kafe ve lokantayı barındırıyor. Önceki gün “Salt’ta bir Gece” başlığıyla düzenlenen etkinlikte hem 12 yıl içinde gerçekleşenleri öğrendim hem de muhteşem bir topluluğu, “Chromas” akapella topluluğunu izleme fırsatını buldum. İkisi de mükemmeldi. 

 

İnsan hakları mı?


10 Aralık 2023 - Zeynep Oral -

Bugün 10 Aralık. Dünya İnsan Hakları Günü.

II. Dünya Savaşı sonrasında bireylere tanınan hak ve özgürlükleri güvenceye almak için hazırlanan “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi” Birleşmiş Milletler’in Paris’teki genel kurulunda 10 Aralık 1948’de kabul edildi. Türkiye 27 Mayıs 1949’da imzaladı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Tüm Yazılar

Zeynep Oral

Gazeteci , yazar, feminist, İnsan Hakları savunucusu, Barış eylemcisi, STK (Sivil Toplum Kuruluşları) bağımlısı; çok sesli, çok renkli yaşam tutkunu… Halen Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve PEN Türkiye Yazarlar Derneği Başkanı. 

Sosyal Medya

 
© 2021 Tüm hakları saklıdır.