Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2020

HRANT DİNK ÖDÜLÜ 

15 Eylül, sevgili meslektaşım, arkadaşım Hrant Dink’in yaşgünüydü. Her yıl verilen Hrant Dink Ödülü töreni bu yıl çevrimiçi bir programla  gerçekleştirildi. İzledim. (Youtube'da sizler de izleyebilirsiniz) Muhteşemdi. Sadece ödül seçimindeki mükemmellikten değil, tüm törenin kusursuzluğundan söz ediyorum…

Ödülü, kültür-sanat aracılığıyla insan hakları ve toplumsal diyaloğuna bugüne dek olağanüstü katkıda bulunmuş Osman Kavala aldı. Hapishaneden yolladığı konuşmasında şu sıra cezaevinde Hrant’ın yoldaşlığına daha fazla ihtiyaç duyduğunu ve bu ödülle kendisini ona daha yakın hissettiğini belirttiğinde, ekran başında gözyaşlarımı tutamıyordum. Uluslararası Ödülü ise feminist harekete kendini adayan Mısırlı Mozn Hassan aldı. 

Gözyaşlarımı tutamadığım bir başka an, Rakel Dink’in kocası için söylediği şarkı sırasındaydı…  

Kudsi Ergüner’in neyi, Can Bonomo’nun, Kalben’in şarkıları,  Arto Tunçboyacıyan’ın  muhteşem yeteneği ve “son dakika golü”yle  şenlenen  müzik ziyafeti …Bir de dünya turu: Her kıtada  insan hakları, barış, adalet  eşitlik mücadelesinin toplu izdüşümlerini izledik. Teşekkürler Hrant Dink Vakfı. İyi ki varsınız! 

Yazının ilk bölümüyle bütünlemek için “Anadolu Kültür”ün kurucusu da olan Osman Kavala’nın konuşmasından şu satırların altını çiziyorum:  

“Farklı toplum kesimleri, farklı ülkelerde yaşayanlar arasında oluşmuş önyargıların, aklı kullanarak, konuşarak ve dinleyerek aşılabileceğine inanıyorum. Sanatın ve edebiyatın katkılarından birinin de, insanlara bu yeteneği kazandırmak olduğunu düşünüyorum." 

Hala anlamayanlara duyurulur! 

17 Eylül 2020

 

 

 

 

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri