Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2016

 

Aydınlık ve Karanlık

            Benim gençliğimde, daha güzel, daha eşitçi, sömürüden, şiddetten arınmış bir dünya hayali kurarken en çok kullandığımız slogan şuydu: "Böyle gitmeyecek:  Bu düzen değişecek!"
            Evet, ülkemde düzen değişiyor.  Ama iyiye, güzele, eşitliğe  sömürüden ve şiddetten arınmış bir   düzene doğru değil tam tersine doğru değişiyor.
            Şu son bir hafta içinde olanları alt alta sıraladığımızda, ülkenin nasıl bir karanlığa hızla yuvarlanmakta olduğunu görüyoruz!
            ODTÜ'deki gerici, dinci, dehşet verici İŞİD yapılanması...  'Üniversite gençliğini dinle barıştırıyoruz adı altında ODTÜ Mescitlerindeki ayrıntılar  Ankara Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı  iddianameyle ortaya döküldü.    

"Sizi diri diri Yakarız"

            Alperen Ocakları LGBTİ  Onur yürüyüşünü tehdit etti , insanların  yasal haklarını  engelleyeceklerini açıkladı.  Uygar bir hukuk devletinde yaşıyor olsak  derhal  soruşturma açılaması gerekirdi bu tehditleri yağdıranlara. Oysa  İstanbul Valiliği Onur Yürüyüşünü  güvenlik gerekçesiyle yasaklıyor.  Yani Devlet, açık açık,  yasaların tanıdığı hakları ben vatandaşıma tanıyamıyorum diyor, güvenliğimizi sağlayamayacağını  açıklayıp aczini ortaya koyuyor.
            HDP eş genel başkanı  Figen Yüksekdağ'ın evi , hiç bir hukuki dayanağı olmaksızın  polis baskınına uğruyor.
            Cihangir'deki plakçı dükkanı- kahvedeki Radiohead etkinliğine saldıran gericiler  Ramazan'da ha diye  gençlere saldırıp sizi diri diri yakarız   tehditdiyle Sivas'a güzelleme yaptı.  (Videosunu izlemek bile ürkütücü... Genç bir gazeteci arkadaşım Melis Alphan'ın deyişiyle: Böyle giderse, herkes kendi mahallesinde hendek kazarak kendini korumaya alacak... Belki o zaman Kürtleri daha iyi anlayacak...)
            Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, okullarda  yıl sonu etkinliklerde  10. Yıl Marşını yasakladı...

Elveda Eğitim Birliği

            TEOG  sınavları sonuçları açıklandı: Öğrencilerin en başarılı olduğu alan Din Kültürü. En zayıf oldukları alan ise Matematik.
            "Maarif  Vakfı" Yasası  Mecliste kabul edildi böylelikle Anayasadaki Eğitim Birliği ilkesi  ihlal edildi.   Artık Milli Eğitim Bakanlığı "by-pass" geçilebilir... 
            Yeni Anayasada  Atatürk adı sadece 'kurucu' olarak geçip   ötesinden tırpanlanacağı tartışmaları  sürdü ve sürecek...
            Bunlara daha yüzlercesini ekleyebiliriz.
            Kadınlar cephesinde “Kadın erkek eşit değildir” ile başlayıp “Örtüsüz kadın perdesiz ev gibidir, ya satılıktır ya kiralık” diye devam eden ; günümüzde "doğurmayan kadın yarımdır" a ulaşan zihniyeti mi istersiniz yoksa  "Namaz kılmayan insan hayvandır" fasıllarını mı....
            Bu Pazar sizlere  yarım kadın ile hayvan arası eğlendirici bir yazı yazmayı istiyordum ama karanlığa sürükleniş öyle ciddi boyutlarda ki içimden gülümsemek bile gelmedi.

Liseliler Eylemi

            İşte  bu ortamda Liseli gençlerin gericiliğe geçit vermeme kararları çok önemli. Bugün  365 Lise "Sırtımızı karanlığa , yüzümüzü aydınlığa döndük" diyor.
            Bu 365 lise arasında kimi İmam Hatip Lisesi'nin de olduğu gözden kaçırılmamalı.  Bu 365 liseyi bir araya getiren ise Atatürk ve Cumhuriyet ilkeleri. (Benim lisem İzmir Amerikan Lisesi neden aralarında değil hala anlayabilmiş değilim.  Ama bu başka bir yazı konusu)
            Gelecek, ihtiras ve tutkuların peşinden çıkar  hesapları içinde koltuklarına yapışanların değil,  "Karanlıktan aydınlığa kızlı erkekli yürüyoruz "diyen bu gençlerin ... Geleceğimize yön verecek olan, onlar. Bu nedenle onları gözbebeğimiz gibi korumalı ve yanlarında olmalıyız.

19 Haziran 2016

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri