Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2016

 

Benim 19 Mayıs'larım

“Benim  gençliğimin 19 Mayıs'ları İzmir demekti. Alsancak Stadyumu demekti. Günler haftalar öncesinden provalar, ritmik cimlastik çalışmaları bir yana,  Türk Bayrağını ya da okul flamasını taşıyacağım gün demekti.  Sınıf mümessili Elvin , ve ben, sırayla dönüşümlü  bayrağımızı ve flamayı taşırdık.Okulda ve koca stadyumda!

Benim 19 Mayıs'larım, sevinçti, coşkuydu, geleceğe güvendi, umuttu!  Hayallerimdi!  Bu ülke bana emanetti. Bir genç olarak, bu ülkeden ben sorumluyum duygusuydu!

Değil mi ki 19 Mayıs Mustafa Kemal ve arkadaşlarının  kurtuluş savaşını başlatmak üzere attıkları ilk adımlardı. Elbet bayramdı.Sadece  bağımsızlık mücadelesinin değil, aydınlanma mücadelesinin de  ilk adımıydı. 

Bakmayın  Erdoğan'ın söylemindeki  başı sonu olmayan  çarpıtmalara... Daha yeryüzünde, ne Türkiye'de ne de yurt dışında, "Türklerin tarihi ve uygarlığı 19 Mayıs 1919'da başlamıştır" diyen olmadı. Ama sanki  bu deniyormuş gibi kükremesi, kendi ya da danışmanlarının bilgisizliğinden olamaz . Olsa olsa yine Atatürk'ü karalama çabasıdır. Bu konuda aklı başında ilk değerlendirmeyi   Ahmet Cemal'den gazetemizde okudum! (Bkz: 2 Mayıs Cumhuriyet!)

Neyin Bayramı?

 Hayır tarihimizi 19 Mayıs 1919'la başlatmak bugüne dek Erdoğan dışında kimsenin aklına gelmemişti ama bu günü Bayram olmaktan çıkarmak isteyen çok olmuştu. 

 2006 Yılında tepesinde  koskoca harflerle “Neyin Bayramı?” yazılı  basılı bir kağıt,  Türkiye'de okullara, resmi kurumlara, camilere, muhtarlara, kapıcılara , dağıtılıyordu.

 Yazıda  23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim ve benzeri günlerin bayram değil, birer kara gün olduğu  vurgulanıyordu: Şöyle ki:  

"Devletin dini islam'dır' maddesinin anayasadan kaldırılmasının; Şeriat'ı ve şer'iyye vekaletini lağvetmenin; Kur'an harflerini kaldırıp yerine latin harflerini getirmenin;  Müslüman'ın cumaya gitmesine engel olmanın;  İslam olmayan miladi takvimi kabul etmenin;  Kafir şapkasını giymenin;  19 Mayıs'larda gelinlik kızları soyup soğana çevirerek mayısa bulaştırmanın; faiz alıp vermeyi serbest saymanın;

Allah’a mahsus olan hakimiyyet hakkını, kanun koyma yetkisini millete tanıyıp, milleti putlaştırmanın;  Elhasıl küfrün ve kafirleşmenin, putun ve putperestliğin temellerinin atıldığı günlerdir. işte; Mustafa Kemal'in getirdiği inkılaplar, devrimler ve devirmeler bunlardır.” deniyordu.

"Bayram"ı  kutlayanların başlarına gelecekler anlatılıyor, tehditler savruluyor,  ancak tövbe eder bir daha bu bayramlara katılmama kararı alınırsa iyi Müslüman olacakları belirtiliyordu. Türkiye'nin bir çok yerinde kısaltarak alıntıladığım bu "ültimatom " geçerliydi.

İnadına Bayram

 2006'daydı bu söylediklerim.  Amma abartıyorsun diyenler oldu. 2010'da "Yetmez ama evet"çiler nasıl bir bayram  ya da kara gün  hayal ettiler bilemiyorum.  10 Yıl sonra 2016'da Meclis Başkanı anayasadan laiklik maddesini kaldırmayı önerdi...   

 Ülkemde savaş devam ediyor hala. Öldürmelerin, duyarsızlığın sonu yok. Ama yine de  hepinizin 19 Mayıs  Bayramını  kutluyorum!  

PEN Yazarlar Derneğimizin (Haydar Ergülen  kaleminden) bayram mesajını gururla, sevinçle paylaşıyorum:  

"19 Mayıs...Aydınlığın karanlığı, ilerinin geriyi, çağdaşlığın bağnazlığı, özgürlüğün biat etmeyi, yeniliğin çürümüşlüğü, eşitliğin adaletsizliği ve mazlumun zalimi alt ettiği günün adı. Cumhuriyet, demokrasi ve bağımsızlık düşüncesini ve ateşini her zaman gençlerin taşıyacağına ve bunları taşıyanların hep genç kalacağına inanan, Cumhuriyetimizin kurucusu, özlemle andığımız Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe armağan ettiği bu bayramı coşkuyla kutluyoruz."

19 Mayıs 2016

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri