Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2016

Muhteşem İdil Biret! Muhteşem Fazıl Say!

D-Marin Festivali biletleri bugün satışa çıkıyor

Turgut reis’teki D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali benim için yeryüzü mucizelerinden biri. Olağanüstü konumu ve coğrafyasıyla, bu coğrafyanın tarihi ve kültürel birikimiyle, nitelikli seçimleriyle bir mucize... (Magandalığa, yozluğa karşı bir mucize...) Bu yıl 12’nci kez 20 -27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Biletler bugün satışa çıkıyor.

Bu yılın programı açıklandığında, kendimi “Yaşasın İdil Biret, Yaşasın Fazıl Say!” diye haykırırken buldum. Tamam programın tümü muhteşem ama beni en çok heyecanlandıran bu iki isim! Nedenini açıklayayım:

Kuşaktan kuşağa...

Bu festivalin ilk yıllarını anımsıyorum. İdil Biret’in festivale verdiği sonsuz desteği, özverisini, tüm alçakgönüllülüğüyle imdada yetişişini... Bugün İdil Biret 75 yaşında. 75. yaş kutlamalarını dünya merkezlerinde konserlerle (21 Nisan’da New York’ta Carnegie Salonu’nda konseri var!) ve yeni kayıtlarla sürdürüyor. Festivalin açılış konserini İdil Biret, Ender Sakpınar yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Grieg’in La Minör Konçertosu’yla gerçekleştirecek. Ve o akşam kendisine Onur Ödülü verilecek, bir değil binlerce Onur Ödülü’ne hak kazanmış piyanistimize!

Fazıl Say’ın azmine şapka çıkararak sürdürüyorum yazıyı. Nâzım Hikmet Oratoryosu’nu ben canlı olarak farklı mekânlarda çok kez dinledim. Her seferinde aynı heyecan, umudum, gözyaşlarım, vicdanım ve yeryüzünün tüm duygularıyla dinledim. Sonra... Sonra bu orotoryoyu (yok edemeyeceklerine göre) çaldırmamak için güçler yarışı başladı. Ama Fazıl yılmadı kendi korosunu, “Nâzım Hikmet Korosu”nu 2015’te kurdu. D-Marin Festivali’nde İbrahim Yazıcı yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ve Nâzım Hikmet Korosu, solistler Genco Erkal, Serenad Bağcan, Arda Aktar ve çocuk solistlerle sunulacak Nâzım Hikmet Oratoryosu. Ege’nin her yanından duyulacağından hiç kuşkum yok!

Kültürlerin buluşması

Festivalde ayrıca günümüzün parlayan genç yıldızları, kendilerini çoktan kanıtlamış gençler Dorukhan Doruk, Berfin Aksu, yeni kuşak solistlerimizden Iraz Yıldız, Fazıl Say eserlerini seslendirecekler... Görüyorsunuz işte, bayrak yarışı bir kuşaktan ötekine devam ediyor hâlâ!

Bu yılki program olağanüstü: Vladimir Ashkenazy yönetiminde Londra Oda Orkestrası iki genç solistle piyanist Daniel Kharitonov ve trompetçi Lucienne Renaudin - Vary ile... Lionel Bringuier yönetiminde Zürih Tonhalle Orkestrası, görkemli çellist Gautier Capuçon ve bir volkandan farksız olan kemancı Patricia Kopatchinskaja ile... Bu dört konser de kaçmaz!

Ayrıca programda gün batımı ve sabah konserleri, marina dışına Bodrum Kalesi’ne, Gümüşlük Eklisia Kilisesi’ne, park ve kültür merkezlerine uzanacak etkinlikler de var. Ama yerim bitti... Bodrum Yarımadası, bin yıldır kültürlerin buluşma yeri olmuş. Öyleyse yaşasın D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali!!!

19 Nisan 2016  Cumhuriyet

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri