Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2016

Bir değil bin Duygu Asena!

Önceki akşam İstanbul’daki Fransız Kültür Merkezi’nde coşkulu, hüzünle sevinci harmanlayan bir akşam yaşandı.

2016 PEN Duygu Asena Ödülü’nü“İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi”ne verdik.

Hüzünlü: Çünkü Duygu Asena’nın yokluğunu içimizde duyuyorduk. Ödül töreninde de vurguladım: 90 yıllık Cumhuriyet döneminin enkaz diye nitelendiği.......“Harem, okuldu, eğitim yuvasıydı”denebildiği... Şeriat isteğinin, hilafet isteğinin ilan edildiği bir ortamda bir değil, binlerceDuygu Asena’ya gereksinimimiz vardı.

Sevinçliydik, çünkü sonsuz değer verdiğimiz, aydınlatmacı, kuşaklar arasında sımsıkı köprüler kuran, ilmi, bilgiyi, birikimi, iletişimi, insanlığı, kadın olmayı ve geleceği yücelten bir kuruma şükranlarımızı sunuyorduk.

Siyaset hukuka el atarsa

Sondan başlıyorum: Ödül töreninde“Canımı Yakma”adlı kitabımızın tanıtımı da vardı: Norveç PEN’in katkılarıyla Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan 25 yazarlı kitabımız, kadına yönelik şiddetin binbir yüzünü yansıtıyor. Norveç PEN’in BaşkanıWilliam Nygaartsırf bu tören için gelmişti İstanbul’a. Sahnede, PEN’in düşünce ve ifade özgürlüğü konusundaki hassasiyetini vurgularken ülkemizdeki uygulamalardan, siyasetin adalete müdahalesinden duyulan endişeyi de dile getirdi.

Şu ironiye bakın ki, o bu konuşmayı yaparken Erdoğan, Burdur’daCan DündarveErdem Gül’ü bir kez daha hedef gösteren konuşmasını yapmış, yerel mahkemeye kararda direnme buyruğunu vermişti bile.. Hani, Norveçliye dönüp de,“yooo bizim ülkemizde böyle şeyler olmaz, siyasiler davalara karışmaz”falan deme durumumuz da yok!!!

Sahnedeki aydınlık

Dönelim ödül törenine: BaşkanFatmagül Berktay’ın Duygu Asena’yla kütüphaneyi buluşturan konuşmasından sonra işte kurucular sahnede...

Kurucularından ikisiJale BaysalveFüsun Akatlıaramızda değildi artık. Ancak kızlarıAyşe BuğraveZeynep Akatlısahnedeydiler. Onları,Füsun Ertuğ, Aslı Davaz, İmren Sipahi’yle birlikte sahnede gördüğümde, meşalenin kuşaktan kuşağa geçtiğini ve hep geçeceğine inancım arttı. İstanbul’dan uzakta yaşayanŞirin Tekeli’ye de sahneden selam yolladık. Duygu’nun“öğrencisi”arkadaşı“Sanatatak”Ayşegül Sönmez, ödülü verirken Duygu da bizi sahnedeki beyazperdeden izliyordu.

(Bir Parantez: Bilim insanıAyşe Buğra,Tarık Buğra’nın kızı olarak da bilinir. Çoğu kimse bilim insanıJale Baysal’ın kızı olduğunu bu törende öğrendi! Erkek egemen toplumun cilvesi!)

‘Canımı Yakma!’

Evet, dünyanın her yerinde kadına şiddet vardı. Ama kimi ülkelerde daha da çok vardı. Kadına yönelik şiddetin politik olduğunun bilincine varan toplumlar bu sorunu daha etkili biçimde çözmeye yanaşabiliyordu. Olmayanlarda ise ne yapsanız boşuna...

Kitabımızı tanıtırken 25 yazar değilse deAyşe Kulin’denIşıl Özgentürk’e,Nilüfer Açıkalın’danBüşra Ersanlı’ya,Zeynep Aliye’ye,Tülin Dursun’a birçok yazar sahnedeydi...

William Nygaartsahnede yer alan yazarlara kırmızı karanfiller verirken bir rastlantı sonucu İstanbul’da bulunan Uluslararası PEN’in önceki başkanıJohn Roaltson Saulda herkesi kutluyor ve duygu seline kapılıyordu...

Ben o akşam her karanfile bir ad taktım:Özgecan, Güldünya, Münevver, Şemse, Ayşe Paşalı, Urfalı kız çocuğuSevgi...

Muhteşem bir sergi

Törenin öncesinde ve sonrasında Fransız Kültür Merkezi’ndeki muhteşem sergiyi görme fırsatım oldu. 36 yaşında kendini boşluğa bırakan ünlü fotoğrafçıKate Barry’nin fotoğraf sergisi. (Kate Barry,Jane Birkinile besteciJohn Barry’nin kızıydı.)

Tanıdığınız ya da tanımadığımız kadın oyuncuların fotoğraflarını öyle bir çekmiş ki her birinde ayrı bir öykü, bir gerilim, bir çığlık, bir suskunluk, dişilik ve şehvet var.

Kaçırmayın!


13 Mart 2016 Pazar

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri