Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2016

 

8 Mart'ta neler oldu?

8 Mart  Dünya Emekçi  Kadınlar Günü geride kaldı. O gün neler oldu diye kuşbakışı  bir tarama, memleket durumunu ortaya koymaya yetiyor:

-Sevinçle, onurla, paylaşımlarla kutlanması gereken bu haftanın etkinlikleri  birçok vilayette yasaklandı.   Yasağı dinlemeyenlere  biber  gazı, polis copu, hakaret, reva görüldü... 

-Erdoğan  "olumlu kadınları" sarayda ağırladı.

-Üç kadın,  aileden bir erkek tarafından  bıçak darbeleriyle 8 Mart'ta öldürüldü.  2015'te 335 kadının;  Ocak 2016'da 30 kadının öldürüldüğü açıklandı.

 -Erdoğan konuştu:"Birileri için din ve aile kadının özgürleşmesi  önündeki en büyük  2 engeldir.  Bu iddiaların sahipleri  yıllarca kadını özgürleştirmek, medenileştirmek adına bu ülkenin milyonlarca kadınına zulmetmiştir!"

-Erzurum’da cinsel saldırıya uğrayan  13 yaşındaki İ.Y. den  soruşturma aşamasında 3 kez bakirelik raporu alınmıştı. Mahkeme  tekrar  rapor isteyince babası isyan etti ve “Kızımı her defasında ağlayarak geri getirdim. Bir daha rapor almaya göndermem” dedi.

-Erdoğan da ağladı.   "Ömrüm size feda olsun" diyen kadının karşısında çok ağladı. (Bkn:Mine Söğüt'ün dünkü muhteşem yazısı!) 

-İstanbul’da binlerce kadın 8 Mart akşamı Taksim’den Tünel'e   barış ve özgürlük pankarrtları, ”geceleri, sokakları, meydanları terk etmiyoruz” sloganlarıyla yürüdü.

-Anadolu Ajansı Brezilya, Etiyopya, Meksika, Madagaskar'daki kutlamaları "gördü", feminist gece yürüyüşünü görmedi.

-Kadınlara ilişkin sayısız rapor yayınlandı. Tümünde   kadın istihdamının % 28'e gerilediği vurgulandı.  (Dünya ortalaması %51'dir.)

-Erdoğan kadınlardan dört çocuk yapmalarını istedi; "Doğum kontrolü, aile planlaması, yaptılaaaar, yapıyorlar; niye biliyor musunuz? Neslimizi kurutmak içiiiiin" diye kükredi.

-Muğla Fethiye'de Özgecan Parkı'nın açılışı öncesi parkta bulunan balerin heykeller kaldırıldı. Heykellerin kaldırılma nedeni müstehcenlik.  "Balerin  bacaklarının normalden fazla açık olması"...

-Günün en muhteşem, en yaygın "eğlencesi",Isparta  Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı  Prof. Okudan'ın    "Cinsel ilişkideyken şeyhinizi düşünün" öğüdüne gelen tepkilerdi.  Cinsel ilişki sırasında Şeyhinizi(?) hatırlarsanız çocuk  bereketli ve ahlaklı olurmuş.

- KA:DER eşitlik karnesini açıkladı:   Mecliste 550 milletvekilinin 81'i kadın (%14.7); 21 bakanın 2’si;30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 3’ü;1351 belediye başkanının 37’si;7 yüksek yargı organı başkanının 1’i;14 işveren ve meslek örgütü başkanının 1'i;179 rektörün 17’si kadın.

-Erdoğan'ın  sık sık bir araya geldiği 50 bini aşkın muhtar arasında kadın sayısı ise sadece 640 (yüzde 1,3).

-Günün en beğenilen ilanı ve afişi Uludağ gazozunun gazetelere verdiği şiddete dur diyen ilanı ve Koç Holding'in ".Cinsiyet eşitliğini sağlamaya sözlerinle başla" diye biten afişiydi.  

- Diyanet İşleri "Ateistle evlenilmez" fetvası verdi.

NEDEN BUNCA ŞİDDET?
İşte  böyle... Bir de soruyorlar neden diye?
Yalnızca “zihniyet” , “gelenek görenek”,“eğitimsizlik" ya da "din" ile  açıklanamaz. İktidarların  politik, ekonomik ve toplumsal  ilişkilerde  kadınlara karşı ayırımcılığı ve sömürüyü içselleştirmiş olmalarıdır asıl neden. Bunu giderecek bir politika geliştirememeleri;  bu politikayı uygulamaya sokacak mekanizmaları kurmamış olmalarıdır…
Bugün Türkiye'de  kadına yönelik şiddet  ve bu  şiddetin tırmanışı, ülkemizde egemen olan genel şiddetin bir uzantısıdır.  
Ayırımcı ve nefret dilini tırmandırıcı söylem... Ülkeyi yönetenler  bu söylemi sürdürdükçe   şiddet artıyor, artacak.  

Kadın erkek eşitliğinin bir demokrasi sorunu olduğunu anlamayan zihniyet başımızda bulundukça bu böyle sürecek!  Bizler de mücadele edeceğiz

10 Mart 2016

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri