Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2016

 

NECMİYE ALPAY - ASLI ERDOĞAN GİBİ

TERÖRİSTLER DOSTLAR BAŞINA!

Necmiye Alpay tutuklandığı günden beri , onun yazılarını okuyorum...  Öneririm, arşivlerden sizler de okuyun.   Ya da Metis Yayınlarından çıkmış  kitaplarını edinip yeniden yeniden okuyun.  

                 Türkçenizi  mükemmelleştirmek,  dil bilincinizi geliştirmek, Türkçeyi en güzel, en yaratıcı, en zengin biçimde kullanmak ve bu muhteşem dili  yanlışsız yazmak konuşmak istiyorsanız , "Türkçe Sorunları Kılavuzu"nu başucu kitabınız yapabilirsiniz. Bildiğiniz tüm kılavuzlardan farklı bir kılavuzla karşılaşacaksınız...  Ya da  "Dilimiz, Dillerimiz" , "Barış Açısını Savunmak" kitaplarını okuyun... Demokrasiyi, barışı, dayanışmayı, toplumsal adaleti farklı bakış açılarıyla ele alıp size de farklı açılardan bakmaya yönelten o sesi duyun...

                 Bir yazı ustası, bir dil bilimcinin  ders niteliğindeki ama ders vermeden , öfkelenmeden, kızmadan , bağırmadan, hep güler yüzle söylediklerine kulak vermek çok değerli. Elbet duyan kulaklar,  okuduğunu anlayabilen kafalar, anladıklarını düşünceye, eleştiriye ya da sorgulamaya, giderek yaratıcılığa dönüştüren insanlar için...

                Necmiye Alpay'ın  Türkçesi, dil bilinci, bugün bu ülkeyi yönetenlerin dilinden ve Türkçesinden çok farklı.   Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının ağzından çıkan "Ülkemizin başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmez" diye bir tümce duyamazsınız Necmiye Alpay'dan . Ya da Kürk-Türk ilişkilerine dair, düşüncesi ne olursa olsun,   "Çözüm mözüm yok!" diye kestirip atmaz...

                Ama elbet  Necmiye Alpay'ın tutuklanma nedeni,  dil bilincinin olması, Türkçesinin ülke yöneticilerinden daha gelişmiş olması değil. Tutuklanma nedeni söylendiğine göre "terörist" olması. Tıpkı Aslı Erdoğan gibi.... İkisi şimdi Bayrampaşa cezaevinde ayni koğuşta  kim bilir ne "terör" eylemleri hazırlıyorlardır... Şu son cümleyi yazınca "Böyle teröristler dostlar başına" demekten kendimi alamadım!

BAKIRKÖY CEZAEVİ ÖNÜNDE

                Önceki gün PEN Türkiye Merkezi,  Bakırköy Cezaevi önünde Özgürlük nöbetindeydiler.  (İstanbul dışında olduğum için ben katılamadım). Yönetim Kurulu ve üye  arkadaşlarımla birlikte Norveç, Almanya,, Danimarka ve İngilere PEN'lerinden de temsilciler,  Türkiye Yayıncılar Birliği adına  söz alan Müge Sökmen,  PEN'in ilk günden dinamosu sayılan Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Baban, onursal üyemiz Eugene Schoulgin  nöbete katılanlar arasındaydı.

                Ben uzaklarda, Aslı ve Necmiye'nin ne gibi  teröristlikler planladıklarını düşlerken,  o cezaevi kapısının önünde  PEN Türkiye'nin "Hapisteki Yazarlar KOmitesi" Başkanı ayni zamanda ikinci başkanımız Halil İbrahim Özcan'ın sözleri,  bu iki yazarın ve daha birçok yazarın neden tutuklu ve demir parmaklıklar ardında olduğunu açıklıyordu:

                Halil İbrahim, yaptığı konuşmada, özetle  Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın,  sadece yazılarından dolayı değil,  duruşları, dayanışmaları , cesaretleri için tutuklandıklarını vurguluyordu.  Onlar, Kürt basınıyla, "Özgür Gündem"le dayanışma  göstermek isteyenleri korkutmak, cezalandırmak, dayanışmaya kalkışanların cesaretini kırmak için tutuklanmışlardı...

EYLÜL KİTAPLARI

                PEN Türkiye, her ay okumayı özendirmek, kimi kitaplara dikkatleri çekmek için "Ayın Kitapları""nı belirliyor...

                Eylül ayı  için, Aslı Erdoğan'ın tüm kitaplarını seçmiştik.  Necmiye Alpay henüz "terörist" ilan edilip tutuklanmamıştı... Şimdi  yönetim kurulumuzdaki arkadaşların da onayını aldıktan sonra, işte bu köşeden , yeniden duyuruyorum:

                PEN Türkiye Merkezi  Eylül kitabı olarak : Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın tüm kitaplarını Eylül kitabı ilan ediyoruz. Hepinize  keyifli okumalar!

4 Eylül 2016

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri