Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2016

Maçka Sanat: Belleğimiz...

            70'li yıllar... Genciz, güzeliz, coşkuluyuz... Kendimize güvenimiz sonsuz... Kolay mı dünyayı değiştireceğiz.  Herşeyi. Ülkeyi de, sanatı da...
            Sanat Galerisi dendi mi o yıllarda Nişantaş'ta Melda Kaptana; Kurtuluş'ta Yahşi Baraz; Kadıköy'de Aydın Cumalı Galerisi var... Beyoğlu'nda Maya ve Galeri 1 can çekişiyor...  Hepsi bu kadar...
            Derken iki yiğit kız kardeş çıkıyor: Rabia Çapa ve Varlık Sadıkoğlu...  Hayallerini , düşlerini gerçekleştirmek için genç mimar Mehmet Konuralp'i buluyorlar... 

            İÇİNE BÜYÜ KARIŞTI

            Mehmet Konuralp'i dinliyorum: " arlık ve Rabia’nın heyecan dolu hayalleri arasında, bir de zor gerçek vardı.Yarı beline kadar toprağa gömülü bir bodrum katından, sayılı bir sanat galerisi yaratmak! Elini uzatsan tavanına değecek, bu hap kadar bodrumdan nasıl galeriye dönüşecek!"

            İKi genç kadının azmi, inadı ve çabası, Mehmet'in içine büyü karışmış   mimarisi ve başka büyücü sanatçılarla buluşup galeri açıldığında, yıl 1976'ydı. Şazi Sirel aydınlatmayı, Mengü Ertel tüm grafik tasarımını üstlenmişti. O gün bugün değişmeyen özellikler...

            YENİ UFUKLARA AÇILMAK

            Daha ilk günden, Maçka Sanat Galerisi yolunu çizmişti. Yenilikçiydi. Gençti. Alışılmışın dışındaydı. Avangart ve kavramsal sanata  yer açacaktı. Örnek olacaktı. 

            Sarkis'ten Adnan Coker'e,  Aliye Berger'den Azade Köker'e; Ömer Uluçtan Komet'e; Kuzgun Acar'dan Füsun Onur'a o gün bugün  325 sanatçıya  yer verdi. 

            Ticaret kaygısı  gütmeksizin, ilkelerinden hiç sapmaksızın, gençleri her daim öne çıkararak, yeni ufuklara açılarak yolunu çizdi.
             Yıllar içinde galeriler çoğalıp; müzayede ve ticari  endişeler ön plana çıksa da, koleksiyonculuk yozlaşsa da, Maçka Sanat bunların dışında varlığını sürdürmeyi başardı. 
            Varlık'ın genç yaşta aramızdan ayrılması üzerine Rabia misyonu tek başına omuzladı...   

            BULUŞMA NOKTASI

            Çok geçmeden Maçka Sanat aydınların buluşma mekanı oluvermişti. Sadece ressamlar, heykeltıraşlar, grafikerler değil, şair ve yazarların, tiyatrocuların, mimarların da  da uğrak yeriydi.
             Can Yücel, Aziz Nesin,  Mengü, Füreya'dan Ferruh Doğan, Candeğer Fortun, Melike Abasıyanık, Doğan Kuban  ve daha nicelerini  akşamüstleri orada  keyifli sohbetlerde yakalayabilirdiniz.
            Paneller, sanatçı konuşmaları... Her açılışta  sanatçıyla ortak üretilen Rabia'nın konukları karşıladığı özel giysisi... Her sergiye broşür, katalog ve kitaplar... Bunların ücretsiz eğitim kurumlarına dağıtılması..
             Sanatların bir potada sarmaş dolaş olduğu, Türkiye'nin aydınlık ve özgür tartışma platformu...
            Bir başka deyişle 40 yıllık  belleğimiz...

            ARŞİV - KOÇ MÜZESİNE

            Sanat Tarihimizde çok önemli yeri olan  Maçka Sanat yıl sonunda kapanıyor. 
            Galeri kapanıyor ama 40 yıllık belleğimiz yok olmuyor, olmayacak. Bütün o sergilerin tanıklığı, belgeleri, tüm bir arşiv çalışması ,  Vehbi Koç Vakfı'na teslim ediliyor...  Rabia Çaba , şimdi bu müthiş iş üzerine çalışıyor. 
            Çalışma sona erince 40 yıllık hafızamız, her not, her ses kaydı, her belgenin saklandığı dev arşiv Koç Müzesinde yerini alacak.
            Maçka Sanat'ın 40 yılı ayrıca bir de kitapla (Yapı Kredi Yayınları) taçlanacak.
            "Maçka Sanat kapanıyor" dendiğinde , "a çok yazık" diye vahlananlara Rabia Çapa gibi gibi benim de bir sorum var:  "Son yıllarda orada kaç sergiye izlediniz?"
            Maçka Sanat ve Rabia Çapa bence görevini ve işlevini fazlasıyla  yerine getirdi.  Teşekkürüm sonsuzdur! 

1 Aralık 2016

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri