Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri

 

Esintiler 80'li Yıllar

Esintiler 80'li Yıllar"Esintiler", Zeynep Oral'ın Milliyet Gazatesi'ndeki haftalık köşesinin başlığıdır. Bu köşede 1982 yılında yayınlanan yazılar, daha önce "Esintiler '82" adlı kitapta bir araya getirilmişti. Sanat dallarından, günlük olaylara, inatla sevgiden, umuttan, insan haklarından yana "esen" yazılardır bunlar. Bir araya geldiklerinde yaşadığımız yılların panoramasını ortaya koyarlar. Bugün "Esintiler '82" den alınan altı yazı ve 1983 den bu yana "esen"lerden seçtiklerimizle 80'li yılların "Esintiler"ini sunuyoruz.

"Esintiler '82" için:

"Zeynep Oral, günden güne kendine özgü bir deyiş edinen, sanat olaylarına olduğu kadar, yaşama, insanlara da duyarlı bir yaklaşımla bakan bir yazar... Bir çırpıda okunan, sizde de izler bırakan yazılarla dolu bir kitap."

Oktay Akbal - Cumhuriyet

"...Çiçek demeti kadar iç açıcı... Hepsi zaten okumuş olduğum yazılar. Ama sevdiğim melodileri yeniden dinler gibi, herbirine birkez daha göz gezdirirken içime yepyeni mutluluklar doldu. Ortamımızda ne denli kötü koku varsa, hepsi dağılıverdi sanki bu yaşam sevinci dolu seslenişlerin esintisiyle..."

Refik Erduran - Güneş

"Her birisi, sanatın o evrensel güzelliğini yansıtan, o insanı çepeçevre saran, düşündüren, karşı koymayı öğreten, duyarlı kılan yazılar... İnsan sevgisinin, toplumsal yaşamın gözüpek bir şekilde sergilenişi... İnsanın en umutsuz günlerinde karşılaşacağı bu yazılarla, içinin ışıyacağını, içinin aydınlanacağını rahatlıkla söyleyebilirim."

Ahmet Özer - Somut

Kitaptan Bir Bölüm


Tutkunun Romanı

Tutkunun RomanıKüçük bir kız çocuğu. Uçurumun kıyısında havaya fırlatılmak istiyor... Sonra yıllar boyunca kendini yeryüzü uçurumlarının kıyısında buluyor.
Onu hep uçurumun kıyısına götüren, tutkusu ve sesi...

Devam

Esntiler

Esintiler"Esintiler", Milliyet Gazetesi'nde 80'li yılların başından beri sürdürdüğüm köşemin başlığı...

Devam

Yaz Düşüm Yaz

Yaz Düşüm YazBu Cennet Bu Cehennem' i bir solukta, severek ve yazarın şarkısına katılarak, insanımıza karşı duyduğu sevgiyi paylaşarak okuyacaksınız.

Devam

 

     
     
  Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri